ABS

ABS (Akrylonitrilbutadienstyren)

teplota hotendu: 225 – 240 °C, teplota podložky: 70 – 90 °C

Jedná se o termoplast na bázi oleje, který se běžně vyskytuje v potrubních systémech (DWV), automobilovém obložení, ochranné pokrývce hlavy a hračkách (např. Lego). Objekty tištěné z ABS se mohou pyšnit mírně vyšší pevností, pružností a odolností než objekty vyrobené z PLA, avšak za cenu trochu komplikovanějšího tisku. Materiál ABS je ideální pro výrobu prvních funkčních vzorků před sériovou výrobou pro funkční prototyp, výrobní nástroje, ale také pro výrobu zboží pro každodenní použití.Výrobky jsou zdravotně nezávadné odolné proti mechanickému poškození, odolává vlhkosti, kyselinám, hydroxidům a olejům.

Naše nabídka tiskových strun ABS

ASA

ASA (akrylonitril-styren-akryl)

teplota hotendu: 245 – 255 °C, teplota podložky: 60 – 100 °C

Byl vytvořen jako alternativa k ABS, se zvýšenou odolností proti povětrnostním podmínkám. Je to vysoce kvalitní konstrukční termoplast s vynikající odolností proti UV záření. Výhodou tohoto materiálu je dobrá mechanická odolnost, tuhost, odolnost proti teplotě, jednoduchá zpracovatelnost na 3D tiskárnách, kvalita tisku i při náročných detailech i pro malé objekty, výborné vrstvení tisknutého objektu, vynikající odolnost proti povětrnostním vlivům a zachování fyzikálních vlastností. ASA má nízkou hladinu žloutnutí, což je velmi důležité pro aplikace, kde je dlouhodobě kladen důraz na vzhled. Další výhodou je jeho dobrá rozměrová stabilita. Je vhodný pro tiskárny založené na FFF/FDM technologii.

hustota: 1070 kg/m³, množství vlákna na 1kg cívce: 935 cm³

Použití: vhodný pro výrobu prototypů, strojírenských nástrojů i koncových výrobků pro běžné použití včetně využití pro tisk dílů pro venkovní aplikace. Tisk je ucelený a pevný, vhodný i na malé detaily, vytisknutý objekt je lesklý. 

Naše nabídka tiskových strun ASA

PLA

PLA (polylactic acid – kyselina polymléčná)

teplota hotendu: 190 – 220 °C, teplota podložky: 0 – 60 °C

PLA je plně biologicky odbouratelný materiál, vyráběný z kukuřičného nebo bramborového škrobu či z cukrové třtiny. Je stále více průmyslově využíván. Je rozpustný v hydroxidu sodném. Po vytištění modelu je těžké odstranit podpůrné prvky. 

hustota: 1250 kg/m³,

množství vlákna na 1kg cívce: 800 cm³

délka 1,75 mm silného materiálu: 330 m,délka 2,85 mm silného materiálu: 130 m

Použití: Je nejuniverzálnějším materiálem pro technologii tisku FDM, vhodným i pro tisk velkých předmětů. Vedle ABS je nejpoužívanějším materiálem pro 3D tisk metodou extruze termoplastu. Je pružný, tvrdý a odolný jako jiné plasty.Doporučení:  Nevýhodou tohoto materiálu je sklon pohlcovat vzdušnou vlhkost. Nutno zabezpečit suché prostředí pro skladování.  Při špatném skladování ve vlhkém prostředí pohlcuje vlhkost, což se projevuje jako bublinky na povrchu předmětu. Výhoda materiálu je v jeho jen zcela nepatrném sklonu ke kroucení, daný minimálním rozpínáním při tavení. I při nižších teplotách je výtisk pevný a jednotlivé vrstvy kvalitně spojené. Po tisku ho lze opracovat běžnými postupy, ale kvůli nízkému tavnému bodu ho nelze dobře strojně brousit. Brusný papír strojní desky materiál rychle zahřeje až k bodu měknutí. Tuto nevýhodu lze odstranit chlazením materiálu při opracovávání. Prakticky bez omezení je možné ruční broušení, materiál lze i snadno vrtat a lakovat (po ošetření základní barvou pro tvrdé plasty).

Naše nabídka tiskových strun PLA

Srovnání ABS a PLA

PLA je snadněji a rychleji zpracovatelný při stejných výchozích podmínkách, ale výrobky z něj jsou výrazně méně odolné vůči vyšším teplotám (začíná měknout již kolem 60 °C, zatímco ABS až při 100 °C). ABS je náchylnější k deformacím a vadám vlivem chladnutí vytištěného materiálu, vyžaduje tedy použití vyhřívané podložky. Podle některých domácích uživatelů je výhodou PLA fakt, že při tavení produkuje vůni připomínající smažení rostlinného oleje, zatímco ABS je při tavení cítit jako pálený plast. Výrobky z PLA jsou méně pružné, ale mají vyšší lesk. U ABS se snadněji odstraňují podpůrné prvky.

TPE

TPE (termoplastický elastomer)

teplota hotendu: 210 – 225 °C, teplota podložky: 30 – 40 °C

TPE je materiál, který vznikl kombinací polymerů s termoplastickými a gumovými vlastnostmi. Typický TPE je měkký a pružný. V 3D tisku má využití v případě, že výsledný produkt musí být pevný a pružný zároveň. Tento materiál je vhodný pro FDM tiskárny. Teplotní rozsah pro tisk TPE vláken je 210 - 230 °C. Má vysokou pružnost a vynikající odolnost proti oděru. Materiál neobsahuje žádné toxiny, ale stále není vhodný pro potravinářství.

Naše nabídka tiskových strun TPE

HIPS

HIPS (high impact polystyrene – houževnatý polystyrén)

teplota hotendu: 220 – 240 °C, teplota podložky: 100 – 120 °C

HIPS je nový materiál pro 3D tisk. Svým nasazením v obalovém a potravinářském průmyslu naopak patří mezi nejpoužívanější materiály. Je to termoplast, postyrén s přídavkem kaučuku. Je velmi pevný a houževnatý, má dobrou teplotní stálost. Používá se pro tisk na dvouhlavých 3D tiskárnách. Jedna hlava vytiskne podpůrné konstrukce z ABS nebo HIPS a druhá samotný model z ABS nebo HIPS. Podpůrné konstrukce z ABS je možné rozpustit acetonem a konstrukce z HIPS lemonesolem. 

hustota: 1040 kg/m³, množství vlákna na 1kg cívce: 962 cm³

délka 1,75 mm silného materiálu: 400 m, délka 2,85 mm silného materiálu: 150 m

Doporučení: HIPS má vlastnostmi tisku mnohem blíže k ABS než PVA. ABS na HIPSu drží lépe než na PVA. Díky menšímu kroucení při tisku jde o skvělý materiál pro tisk velkých objektů. Tiskové a mechanické vlastnosti jsou podobné ABS. Má však o něco menší tepelné smršťování. Lze ho brousit a povrchově upravovat.

Naše nabídka tiskových strun HIPS

PETG

PET – G (polyetyléntereftalát – glykol)

teplota hotendu: 210 – 235 °C, teplota podložky: 45 – 60 °C

hustota: 1350 kg/m³, množství vlákna na 1kg cívce: 740 cm³

délka 1,75 mm silného materiálu: 310 m, délka 2,85 mm silného materiálu: 120 m

Je poměrně tvrdý a odolný proti otřesům, takže je ideální pro lehké předměty. PETG je na rozdíl od jiných materiálu více odolný vůči kyselinám a rozpouštědlům, vysokým i nízkým teplotám. Je možné tepelně tvarovat z něj vytištěný předmět nebo jej leštit ohněm. 

PET – G/CF

Má vyšší pevnost i tuhost než běžný PET – G. Tento materiál je doplněn o carbonové vlákno (uhlíkové), který mu dodává větší tuhost a odolnost a je pro ně typické černé "kovové" zabarvení.

Naše nabídka tiskových strun PET-G

NYLON (PA)

PA (NYLON)

teplota hotendu: 235 – 260 °C, teplota podložky: 100 – 130 °C

Je to nesmírně silný, odolný a všestranný materiál. Je flexibilní v tenkých vrstvách, ale s velmi vysokou adhezí (přilnutí) mezi vrstvami. Jeho nízký součinitel tření a vysoká teplota tání je vynikající volbou pro tisk funkčních a technických dílů. Je velmi hygroskopický, to znamená, že rychle absorbuje vodu ze vzduchu. Aby byl tisk s nylonem úspěšný, musí být vlákno suché. Pokud suché není, vzniknou na materiálu bublinky. Suché nylonové vlákno tiskne hladké předměty s lesklým povrchem.

hustota: 1100 kg/m³, množství vlákna na 1kg cívce: 909 cm³

délka 1,75 mm silného materiálu: 380 m, délka 2,85 mm silného materiálu: 140 m

Pozor: Nylon je velmi citlivý na vlhkost. Pro jeho skladování používejte uzavřenou nádobu s odvhčovačem. Nastavení 3D tiskárny pro tento materiál je podobné tomu, které se používá pro ABS vlákno. Adheze k tiskovému loži se zvyšuje s vyššími teplotami vytlačování.

Naše nabídka tiskových strun NYLON

 

PCL

PCL (polykaprolakton)

teplota hotendu: 60 – 100 °C, teplota podložky: 0 – 55 °C

PCL je plně biologicky odbouratelný materiál ze skupiny polyesterů. 

hustota: 1145 kg/m³,

Použití: Pro svou zdravotní nezávadnost se hojně používá v medicíně. Pro svou nízkou teplotu měknutí a tavení je výborným materiálem pro nízkoteplotní 3D pera, která používají děti. Materiál za běžných teplot zůstává měkký. Výrobky lze snadno ohýbat v horké vodě. Tuhne velmi pomalu. Lze použít i pro standardní 3d tiskárny. 

Naše nabídka tiskových strun PCL