Spousta lidí se mne ptá, jakou tiskárnu si má pořídit. Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď. Pojďme si to tedy rozebrat:

Na co a jak chci tiskárnu používat

Prototypy, zakázkový tisk, průmyslová velkovýroba

Pokud si tiskárnu pořizujete do firmy, kde chcete tisknout prototypy výrobků ve vysoké kvalitě nebo chcete tisknout na zakázku, neohlížejte se po stavebnicích ani po tiskárnách do 30 000,- Kč. Tiskárny v této cenové relaci jsou více či méně „Hobby“. Cena vytisknutého produktu je oproti jinému způsobu výroby zanedbatelná a adekvátní investice do kvalitní 3D tiskárny se vám jistě vyplatí.

Firemní dárkové předměty, školní a zájmové pomůcky, prototypy

Na 3D tiskárně dokážete vytisknout téměř vše. Originální propisky, medaile, odznaky, krabičky a pouzdra, držáky, stojany, formy… fantazii se meze nekladou. I proto může být 3D tiskárna šikovným doplňkem ve vaši kanceláři, škole či volnočasové organizaci. K tomuto způsobu použití volte hotové stolní tiskárny nebo rychlostavebnice. Jsou sice malinko dražší, ale odmění se vám svou stabilitou, výdrží i nižší četností údržby a oprav. Také jsou ve většině případů mnohem hezčí. Vhodným modelem by mohly být námi nabízené modely Geeetech E180 mini, MeCreator2 nebo A30.

Takové to domácí tisknutí

Pro domácí použití jsou vhodné všechny nabízené modely. Pro výběr vhodné tiskárny použijte další kritéria.

Vícebarevný tisk, více materiálů současně

Pokud chcete tisknout vícebarevné modely, je potřeba zvážit nákup či následnou přestavbu na vícehlavou tiskárnu. V zásadě existují dva typy: se samostatnými tryskami nebo s mixovací tryskou. Samostatné trysky se hůře kalibrují, protože všechny trysky musí být ve stejné výšce nad podložkou. U dvouhlavé to ještě jde, ale tři hlavy…? Mixovací tryska má tu výhodu, že extruze probíhá z jednoho místa – jedné trysky, její kalibrace je tedy v zásadě stejná, jako u jednohlavé tiskárny. Nevýhodou mixovací trysky je fakt, že přechody barev nejsou 100% ostré, na druhou stranu dokážete vhodnou kombinací barev namíchat téměř libovolnou barvu. Ale pozor! Rozšířeným mýtem je, že kombinací barev červená, modrá a zelená namícháme všechny barvy. To platí pouze pro míchání barev světla. Pro míchání barev povrchů platí jiná pravidla (viz například článek na wikipedii). Pro míchání barev tisku potřebujeme míchat barvy azurovou, purpurovou a žlutou. Tyto tři základní barvy musíme ještě doplnit o bílou (na papíře tvoří bílou barvu prázdné místo, ale to ve 3D aplikovat nelze) a také o černou, protože smícháním tří základních barev nedocílíme opravdu černé barvy.

Pro tisk vícero materiály současně volíme vždy tiskárnu s oddělenými tryskami. K čemu je to vlastně dobré? Když se snažíte vytisknout složitý objekt nebo máte vyšší nároky na kvalitu povrchu, neobejdete se bez kontaktního tisku podpor. Takovéto podpory lze mechanicky odstranit jen velmi obtížně a někdy vzhledem ke tvaru nebo povaze výrobku dokonce vůbec. V takovém případě volíme tisk podpory z chemicky odlišného materiálu a jeho odstranění provádíme chemickou cestou. Lze použít například kombinaci ABS a HIPS, kdy ABS rozpouštíme v acetonu, případně HIPS rozpouštíme v lamonesolu. Existuje také materiál PVA, který je rozpustný ve vodě, ale jeho cena je, mírně řečeno, vysoká.

Jaký jsem?

Ač se může zdát otázka nesmyslná, má svou logiku. Všichni jistě chceme kvalitní výrobky a pokud možno za co nejméně peněz. Ale každý jsme jiný. Někdo je kutil a rád si hraje, zkouší, vymýšlí a přestavuje, jiný má rád pohodlí, chce postavit a tisknout.

Jsem kutil

Jestli rádi stavíte, zkoumáte, vymýšlíte, tvoříte nové a lepší, pak jsou pro vás jako stvořené nejlevnější stavebnice jako jsou Geeetech Prusa I3 Pro B nebo I3 Pro W. Jedná se o stavebnice, které si poskládáte do posledního šroubku. Jejich montáž je náročnější (zejména časově), ale zvládnout ji není těžké. Sestrojením těchto tiskáren dostanete solidní základ, na kterém se dobře naučíte, co 3D tisk obnáší. Vhodné je stavebnice dále doplňovat, rozšiřovat a přestavovat. Získáte tak nejen spoustu zkušeností, ale také mnohem lepší stroj a za pár peněz.

Chci open source

Pro některé může být podstatným rozhodovacím faktorem také fakt, zda je tiskárna open source či nikoliv. Open source ve zkratce znamená, že k použitým dílům stavebnice lze dohledat dokumentaci jednotlivých komponent, zejména pak řídící elektroniky a hlavních stavebních prvků. V našem eshopu toto kritérium splňují všechny modely stavebnic Geeetech s elektronikou GT2560, zveřejnění dokumentace k Rostock 301 výrobce teprve zvažuje. S open source firmwarem je kompatibilní také model Geeetech MeCreator 2 a částečně také Tevo Tarantula, ke které však výrobce neposkytuje žádnou dokumentaci. Pro stavebnice Anet platí totéž, navíc však výrobce poskytuje velmi slabou podporu svých výrobků a na dotazy zákazníků většinou nereaguje.

 

Jsem pohodlný

Chcete-li postavit a tisknout, poohlédněte se po hotových tiskárnách nebo rychlostavebnicích. Doba montáže se pohybuje od 30 minut (např. Geeetech E180 mini, A30) do cca 90 minut (A10). Ve všech případech ale získáte spolehlivý výrobek, jehož jednoduchá údržba i výsledná kvalita výtisků vás jistě mile překvapí.

Jsem hračička

Pro milovníky technologických novinek, barevných dotykových obrazovek, ovládání z mobilních zařízení na dálku máme v nabídce modely E180 mini a A30. Oba jsou vybaveny dotykovým barevným plně grafickým displejem s jednoduchým rozhraním, v případě výpadku napájení nebo došlé struny umí svou práci zastavit a z téhož místa dále pokračovat po odstranění problému. První zmíněný má již v základní výbavě Wi-Fi modul, který umožňuje pohodlný monitoring a ovládání tiskárny pomocí mobilního telefonu nebo tabletu se speciální aplikací EasyPrint 3D. Ta vám navíc nabídne možnost prohlížení a přímého tisku modelů z repositáře nebo vlastní sociální síť, kde můžete své modely a zážitky a zkušenosti sdílet s ostatními členy komunity.

Kolik chci investovat?

Všechny naše tiskárny jsou cenově dostupné. Při výběru mějte prosím na paměti, že od nejlevnějšího modelů nelze očekávat totéž, co od modelů dražších. Nízká cena je vždy něčím vykoupena. Snažíme se nabízet pouze kvalitní výrobky a výrobky, se kterými sami nejsme spokojeni dále nenabízíme, nedoporučujeme nebo na jejich řešitelné nedostatky zákazníka upozorňujeme. U našich stavebnic proto nízká cena není známkou nízké kvality komponent nýbrž množstvím práce, kterou místo výrobce provádí zákazník. Výrobci nacházejí nové, levnější materiály, používají levnější komponenty nebo některé komponenty vynechávají.

Hodnocení jednotlivých nabízených modelů tiskáren naleznete v samostatném článku.

Takže kterou?

Stále nemáte vybráno? Nezoufejte. Pokud ani po tomto zamyšlení nejste moudřejší a nejste ani o krok blíže k vytoužené 3D tiskárně, zavolejte nebo napište, rádi Vám s výběrem pomůžeme.