ABS Juice

každy 3D tiskař vymýšlí, jak nejlépe přichytit tisknutý výrobek k tiskové podložce. Možností je spousta. Někdo si oblíbil maskovací pásky, někdo používá speciální kaptonové pásky, ruzná lepidla a pod. 

Dlouhou dobu jsem si vystačil s pořádně očištěným a odmaštěným borosilikátovým sklem. U malých modelů z PLA se širokou základnou to nebyl problém, výrobky držely jedna báseň. Situace se ale změnila při tisku větších objektů, zejména pak těch s malou styčnou plochou. 

Asi nejúčinnější a zároveň také nejlevnější metodou, jak zvýšit adhezi podložky, se mi prozatím osvědčil ABS Juice. A co že to vlastně je? Jednoduše řečeno rozpuštěný ABS. Ten se v tenké vrstvě nanese rozprašovačem nebo jen tak štětcem na tiskovou podložku, nechá zaschnout a během krátké chvíle je podložka dokonale připravena k tisku.

ABS Juice si můžete koupit už hotový nebo velmi jednoduše vyrobit doma. Co budete potřebovat? Aceton, kousky ABS a vhodnou uzavíratelnou nádobu.

Než začnete, ujistěte se, že zvolená nádoba odolává acetonu. Vhodné je sklo, neošetřené kovy a některé plasty. 

Do vhodné nádoby nalijte 50 ml čistého acetonu a přidejte na malé kousky nastříhaný cca 33 cm dlouhý ABS filament o průměru 1,75 mm. Kousky filamentu volte takové, aby byly všechny ponořené v acetonu. Nádobku uzavřete a protřepávejte tak dlouho, než se všechny kousky filamentu úplně nerozpustí. Při rozpouštění sem tam uvolněte uzávěr nádoby, aby mohly uniknout vznikající plyny. 

Před nanesením vzniklé tekutiny na tiskovou podložku, podložku nechejte vychladnout a řádně ji odmastěte. Někdo podložku potírá lepidlem na papír v tubě, ale není to nutné. Naneste ABS Juice v tenké vrstvě vhodným rozprašovačem nebo štětcem a nechejte zaschnout. Během pár minut se aceton odpaří a podložka je připravena k tisku.

Na takto připravenou podložku se dá výborně tisknout materiály ABS, PLA, HIPS a TPE. Ostatní jsem zatím netestoval.

POZOR:

Aceton je vysoce hořlavá, těkavá, žíravá a rychle se odpařující látka. Při manipulaci s ní buďte obezřetní a dodržujte zásady bezpečné práce. Také si nejprve ověřte, zda Vaše podložka odolává acetonu. Některé moderní povrchy nesmějí přijít s acetonem do styku, protože je aceton rozpouští. U tiskáren Tevo Tarantula ABS Juice rozhodne NEPOUŽÍVEJTE přímo na podložku. Doplňte ji například tvrzeným sklem.